Czy warto pojechać na turnus rehabilitacyjny?
Rehabilitacja służy przywróceniu sprawności i poprawie komfortu codziennego życia. Prowadzona jest zawsze przez wykwalifikowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów, zgodnie z zaleceniami lekarza. Obejmuje ona szereg zabiegów, działań oraz aktywności z użyciem różnego rodzaju sprzętu, urządzeń i akcesoriów sportowych, medycznych czy kosmetycznych.
Czym jest turnus rehabilitacyjny?
Jest to forma wyjazdu rekreacyjnego połączonego z aktywną rehabilitacją, wypoczynkiem i regeneracją witalną. Turnusy rehabilitacyjne dedykowane są przede wszystkim osobom z orzeczoną niepełnosprawnością oraz tych po wypadkach i ciężkich chorobach, po których konieczna jest kompleksowa rekonwalescencja. Wyjazd trwa zazwyczaj 14 dni, choć są również dłuższe 21- lub 28-dniowe wyjazdy. Turnus obejmuje minimum 20-osobową grupę z podobnymi niepełnosprawnościami lub potrzebami rehabilitacyjnymi.
Zalety wyjazdu na turnus rehabilitacyjny
Niezaprzeczalną zaletą takiego wyjazdu jest fakt, że można samemu wybrać ośrodek, do którego chce się pojechać pod warunkiem, że realizuje on zalecone przez lekarza zabiegi rehabilitacyjne.
Ośrodek zapewnia pacjentowi komfortowy, wyposażony pokój, pełne wyżywienie, a także całodobową opiekę pielęgniarską, doraźną opiekę medyczną oraz szereg zajęć, warsztatów i programów o charakterze rehabilitacyjno-sportowym, społecznym, psychoterapeutycznym czy z obszaru samorozwoju.
Poprawa psychofizycznej sprawności pacjentów jest nadrzędnym celem turnusu, dlatego też oprócz obowiązkowej rehabilitacji, mają oni do dyspozycji sporo czasu wolnego, który można przeznaczyć na odpoczynek, relaks, własne zainteresowania, zwiedzanie okolicy czy gry i zabawy integracyjne. Sprzyja to poznawaniu nowych ludzi nie tylko o podobnych problemach zdrowotnych, ale także o podobnych zainteresowaniach.